Galeriden ..

Şiirler

Üye Girişi

Kullanıcı Adı

ParolaHenüz Üye Değil Misiniz?
Buraya Tıklayarak Üye Olabilirsiniz.

Parolanızı Mı Unuttunuz?
Buraya Tıklayın

Çevrimiçi Kullanıcılar

· Çevrimiçi Ziyaretçiler: 1

· Çevrimiçi Üyeler: 0

· Toplam Üye Sayısı: 248
· En Yeni Üye: batuhankoc

Köşe Yazarlarımız

Köşe Yazıları

Atatürk Diyor ki

atatürk

Namaz Vakitleri

Yöresel Sözlük

atatürk

Duyurular

GENEL KURUL İLANI

GİRESUN İLİ TİREBOLU İLÇESİ KUSKUNLU KÖYÜ KÜLTÜR YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMA  DERNEĞİ
YÖNETİM KURULU BAŞKANLIĞI’NDAN
Derneğimizin  Olağan Genel Kurul Toplantısı 08 Mart 2015 Pazar günü Saat 11:00-14:00′de Alemdağ Cad.İstanbul Çarşısı A Blok No:65 Ümraniye/İSTANBUL adresinde bulunan Dernek Merkezi’nde aşağıda yazılı gündeme göre yapılacaktır.
Belirtilen gün çoğunluk sağlanamadığı takdirde, ikinci toplantı 15 Mart 2015 Pazar günü aynı gündemle, aynı yer ve saatte yapılacaktır.
Sayın üyelerin toplantıya katılmaları saygı ile rica olunur.
YÖNETİM KURULU
GÜNDEM

1 – Açılış ve yoklama,
2 – Kongre Başkanlık Divanı seçimi,
3 – Saygı duruşu,
4 – Yönetim Kurulu faaliyet raporu ile Denetim Kurulu faaliyet raporunun okunması ve müzakeresi,
5 – Yönetim Kurulu ve Denetim Kurulu’nun ayrı ayrı ibrası,
6 – Tahmini bütçenin görüşülerek onaylanması,

7-- Tüzük değişikliği
8 – Yeni Yönetim Kurulu ile Denetim Kurulu asil ve yedek üyelerinin seçimi,
9 – Yönetim Kuruluna federasyon ve konfederasyonlara delege ve temsilci atama yetkisi verilmesi,
10 – Dilekler ve temenniler,
11 – Kapanış.

KÖYÜMÜZ(1)

Köyümüz Tirebolu ilçesine bağlı en büyük köylerden biridir. r0;Kuskunlur1; adının ne anlama geldiğini köylülerimizin çoğu bilmemektedir. r0;Kuskunr1; at, eşek, katır gibi hayvanların semerini kuyruk altından bağlayan genişçe kayışın adıdır. Tahmini olarak r0;Kuskunlur1; bu kayışların yapıldığı yer anlamına gelmektedir.
Köyümüz sakinleri, tüm Karadenizr17;de olduğu gibi Kafkaslarr17;dan aşarak gelen Çepni asıllı Türklerr17;den oluşmaktadır. Halkımızın yegane geçim kaynağı fındıktır. Bir ara çaya ağırlık verilmekle birlikte, sınırlı kontenjan uygulamaları, üretilen çayların zamanında fabrikalara satılamaması, çayın karlı bir üretim aracı olmasını ortadan kaldırmıştır. Bu olumsuz nedenler halkımızın çaya olan ilgisini azaltmış, çay üretimini terk etmesine yol açmıştır.
Köy nüfusunun hızla artması, sadece fındığın geçim kaynağı olarak yetmemesi, Kuskunlu Köyü halkını büyük şehirlere göçe zorlamıştır. Başta İstanbul olmak üzere çeşitli şehirlere dağılmışlardır. Eskiler birbirini tanımakta ve fındık sezonlarında görüşme imkanı bulmaktadırlar. Ne yazık ki genç nesiller tanışma imkanı bulamamaktadırlar. Genç nesilleri birbirleriyle tanıştırmak, kaynaştırmak, köklerini unutturmamak üzere İstanbulr17;da Kuskunlu Köyü Kültür, Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği kurulmuştur.
Kuskunlu Köyür17;nün ilçeye uzaklığı 15 kmr17;dir.Ulaşım köy dolmuşları ve özel araçlarla yapılmaktadır. Köyde bir ilköğretim okulu, bir sağlık ocağı, üçte cami bulunmaktadır. Genç nüfusun büyük şehirlerde olması dolayısıyla köyde çocuk sayısı gittikçe azalmaya başladı. Bu sebeple çoğu köylerde olduğu gibi taşımalı eğitime geçilmiş ve okul kapanmıştır. Köyümüzün sağlık ocağı da aynı sebeplerden kapatılmış durumdadır.
Köyümüzün birbirinden şirin altı tane mahallesi vardır. Üst mahalle, Alt mahalle, Kahyalı mahallesi, Maden mahallesi, Değirmensuyu mahallesi, Pattarlası mahallesi, Abdullu mahalleleridir. Bunların yanında Abdullu mahallesine bitişik Yayca, Değirmensuyu mahallesine bitişik Örenni mahalleleri mevcuttur.
Kuskunlu Köyü Kovanpınar, Yağlıkuyumcu, Işıklı, Çamlıköy, Belen, Ortacami, Menderes, Balçıkbeleni, Örenkaya, Harkköyleriyle sınırı olan geniş bir arazi yapısına sahiptir.
Kuskunlu Köyü halkı devletine bağlı, ülkesini seven, çocuklarını davul, zurna, kemençeyle düğüne uğurlar gibi askere uğurlarlar. Köyümüzde İstanbul Türkçesine yakın bir Türkçe konuşulmaktadır. Bununla birlikte köyümüze ve yöremize ait orijinal kelimeler de konuşmalarımızda yer almaktadır.
Kuskunlu Köyü büyük ve dağınık olmasına rağmen düğün, bayram, cenaze gibi törenlerde bir araya gelme imkanı bulmaktadırlar. Bu törenler bir nevi kavuşma, hasret giderme vesilesidir. Uzun zaman birbirini görme imkanı bulamayan köy halkı, bu törenleri bir fırsat bilerek değerlendirirler.
Devam edecekr30;r30;
14.04.2008
Kenan Keskin

Yorum

#1 | Zekeriya - Kasım 10 2009 19:13:35
Avatar Teşekkürler abi

Yorum yaz

Yorum göndermek için lütfen üye girişi yapın.

Oylama

Sadece üyeler oylayabilir.

Lütfen Üye olun ya da Üye girişi yapın.

Harika! Harika! 50% [1 Oy]
Çok İyi Çok İyi 50% [1 Oy]
İyi İyi 0% [Oylanmamış]
Fena Değil Fena Değil 0% [Oylanmamış]
Kötü / Berbat Kötü / Berbat 0% [Oylanmamış]
Sayfa oluşturulma süresi: 0.59 saniye
252,623 Tekil Ziyaretçi